fbpx
 

10 000 kroków dziennie – dlaczego warto dbać o aktywność fizyczną? 

Najnowsze Piramidy Zdrowego Żywienia została dodatkowo wzbogacona o dolne piętro „aktywność fizyczna”. Oznacza to, że ruch powinien być obowiązkowym elementem naszej codzienności. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie aktywności fizycznej nie mniejszej niż 150 minut tygodniowo. Co ważne, mowa o umiarkowanej aktywności – nie muszą być to żadne ćwiczenia wyczynowe.

Spaceruj codziennie!

Do codziennej, lekkiej aktywności zalicza się spacery. Wiele mówi się o 10 tysiącach kroków dziennie, choć warto podkreślić, że jest to liczba umowna, którą powinno dostosować się do swoich codziennych możliwości. Naukowcy ze Szkoły Medycznej z Harvardu podkreślają, że większości osób wystarczy około 7500 kroków dziennie. To naprawdę niewiele – około 6 kilometrów. Tyle spokojnie jesteśmy w stanie zrobić codziennie podczas spaceru z psem. Kroki z łatwością można też nadrabiać na przykład dzięki wysiadaniu dwa przystanki wcześniej. Warto również zachęcać do wspólnych spacerów seniorów – oczywiście pod warunkiem, że są w stanie poruszać się samodzielnie.

Dlaczego warto spacerować?

Spacery znakomicie wpływają na cały organizm. Przede wszystkim poprawiają krążenie, co ma szczególne znaczenie dla osób wykonujących pracę siedzącą oraz stojącą. Wówczas przepływ krwi jest utrudniony, a to sprzyja powstawaniu żylaków. Regularne spacery umożliwiają lepszy przepływ składników odżywczych, a to wpływa też na dotlenienie. To kolejny ważny aspekt. Jeśli czujesz się ospała i zmęczona, sprawdź, czy nie brakuje Ci tlenu! Wyjdź na półgodzinny spacer i powtarzaj tę aktywność przez najbliższe 10 dni. Gwarantujemy Ci, że szybko zauważysz różnicę!

Co ważne, codzienny spacer dobrze chroni też przed rozwojem chorób cywilizacyjnych. Zalicza się do nich m.in. cukrzycę, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Spacer pomoże Ci lepiej zadbać o ciało i pozbyć się nadmiaru kilogramów, a tym samym zmniejszy szansę na rozwój otyłości. Regularna aktywność fizyczna bardzo pozytywnie wpływa też na regulowanie ciśnienia. Długi spacer pozwala w mig przegonić zmęczenie i jest zdecydowanie lepszą opcją dla naszego zdrowia niż całodzienne wylegiwanie się na kanapie!PolandGerman