fbpx
 

4 sposoby na to, by zadbać o siebie po ciężkim dniu

 Wolny czas jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego. Codzienna praca na pełnych obrotach może zmęczyć nawet najbardziej wytrwałą osobę. Warto pamiętać o tym, że chwila relaksu jest po prostu konieczna. Ignorowanie czasu przeznaczonego na odpoczynek sprawia, że twój organizm będzie coraz bardziej przemęczony, a to z kolei prowadzi do osłabienia układu immunologicznego i rozwoju chorób. Jak zadbać o siebie, by porządnie odpocząć?

  1. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Być może ten punkt zdziwi niektórych, ale wbrew pozorom ruch jest świetną formą wypoczynku. Dzięki niemu przyspiesza krążenie krwi i ciało jest lepiej dotlenione. Dodatkowo ruch zapobiega rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz poprawia samopoczucie. To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy bardziej ospali i nie mamy ochoty na robienie zbyt wielu rzeczy. Nie musisz sięgać po bardzo forsujące ćwiczenia; godzina fitnessu, jogi czy basenu w zupełności wystarczy.

  1. Tryb offline

Polecamy wieczory z dala od komputera i telefonu. Wieczorny przegląd informacji i napływ wiedzy wcale nie służy wypoczynkowi. Wprost przeciwnie, później czujemy się przytłoczeni. Warto zrobić sobie mały detoks i odpocząć z dala od Internetu. W zamian możesz przeczytać książkę lub wybrać się na spacer.

  1. Czas dla ciała

Nie potrzeba wiele, by zrobić domowe spa. Ciepła kąpiel lub prysznic, peeling do ciała o słodkim zapachu, balsam i maseczka na twarz wystarczą, by skóra nabrała nieco blasku. Dodatkowo kąpiel rozluźnia ciało i pozwala wyciszyć się po całym dniu. Dodaj do tego kubek ulubionej, aromatycznej herbaty i ulubiony posiłek. Trudno o bardziej relaksujący wieczór!

  1. Wycisz się

Całodzienne rozmowy lub przebywanie z seniorem mogą być męczące psychicznie, zwłaszcza, gdy jesteś introwertykiem. Wtedy warto wykorzystać chwilę samotności. Rodzina z pewnością nie będzie miała ci za złe, jeśli wybierzesz spożycie kolacji samotnie, w pokoju. Czasem każdy musi odpocząć od innych ludzi.

  1. Znajdź czas na hobby

Pobyt z dala od domu nie oznacza, że musisz zamknąć się wyłącznie na pracę. Wprost przeciwnie – to idealny czas na to, by poświęcić się pasjom! Wolne wieczory można spędzić na szydełkowaniu, malowaniu, pisaniu, uprawianiu sportów czy graniu na instrumentach – możliwości są nieograniczone!PolandGerman