fbpx
 

Czy zmiana zawodu po 40. roku życia ma sens?

Rynek pracy z roku za rok zwiększa swoją dynamiczność i tym samym zachęca do wypróbowywania nowych zawodów. Wśród nich nie brak tych związanych z opieką nad osobami starszymi. W Europie praktycznie wszędzie mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, co wiąże się też z częściej pojawiającymi się ofertami pracy dla opiekunek. Zastanawiasz się, czy to moment na przebranżowienie? Sprawdź powody, dla których warto podjąć taką decyzję!

  1. Uczysz się przez całe życie

Wbrew pozorom nauka nie kończy się po studiach albo po zakończeniu kursu. Uczyć się  można – a nawet trzeba – przez całe życie. Uczenie się wpływa na neuroplastyczność mózgu, dlatego o przyswajanie wiedzy powinniśmy dbać na wszystkich etapach życia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza,  jeśli to myśl o nauce blokuje Cię przed zmianą zawodu. Nigdy nie jest za późno na naukę, w tym nowych kwalifikacji czy umiejętności, które są niezbędne do podjęcia innego zawodu.

  1. Duże możliwości

W przypadku zawodu opiekunki nie ma czegoś takiego jak granica wieku. Ewentualną przeszkodą do zmiany zawodu mogą być problemy zdrowotne. Niektóre czynności pielęgnacyjne wymagają używania siły fizycznej do podnoszenia czy poprawiania pacjentów, więc w takim wypadku należy wziąć pod uwagę możliwości fizyczne. Poza tym jednak praca dla opiekunek jest ogólnodostępna. Możesz odbyć kurs opiekunki, rozpocząć naukę języka niemieckiego i praktycznie w pół roku jesteś w stanie przebranżowić się, by rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. To naprawdę proste i zdecydowanie nieczasochłonne!

  1. Najlepszy czas na zmianę zawodu

Do czterdziestego roku życia zwykle zdążysz już poznać swoje możliwości, oczekiwania od życia i najważniejsze wartości. Zawód wybieramy zwykle krótko po osiągnięciu pełnoletności, gdy jeszcze nie wiemy wielu rzeczy o sobie i nie mamy pojęcia, w czym chcielibyśmy się specjalizować. Do czterdziestki natomiast wiele osób zdąży zapoznać się z różnymi zawodami. To ułatwia podjęcie decyzji co do przyszłości – wiesz już, jakie masz predyspozycje i w jakiej roli dobrze się sprawdzisz. Dodaj do tego kwalifikacje zawodowe osiągnięte dzięki kursom i nowa przyszłość stoi przed Tobą otworem!

 PolandGerman