fbpx
 

Demencja a ucieczki z domu

Otępienie, które pojawia się u osób starszych, wiąże się często z całkowitą zmianą zachowania seniora. Chory przede wszystkim może mieć zaniki pamięci, przez które zacznie się zachowywać dziwnie. Emeryt nie będzie pamiętał, że już wykonywał niektóre czynności, dodatkowo może też zapomnieć, po co np. wyszedł do sklepu. Postępująca demencja wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami – jedną z nich mogą być ucieczki z domu.

Dlaczego senior ucieka?

Istnieje kilka powodów, dla których starsza osoba z demencją może uciekać z domu. Przede wszystkim może wyobrazić sobie zagrożenia, w które zacznie wierzyć. Zaniki pamięci wywołują lęki i strach, które senior może powiązać z pobytem w mieszkaniu czy w swoim domu, a to z kolei zmusza go do ucieczki. Zatrzymany najprawdopodobniej powie, że nie wie, dokąd idzie.

Czasem osoba z demencją może działać też pod wpływem impulsu. Zobaczy za oknem sąsiadkę albo dojdzie do wniosku, że pogoda jest idealna na spacer… i po prostu wychodzi, nie informując o tym opiekuna czy osób z rodziny. Rozmowa w takim przypadku może niewiele zdziałać, bo osoba z demencją może tego po prostu później nie pamiętać.

Problemem bywa też to, że tacy ludzie miewają w głowie obraz „domu z przeszłości”. Jeśli uruchomi jakieś dawne wspomnienie, dojdzie do wniosku, że to już nie jest jej miejsce i będzie chciała uciec. Tłumaczenie nie rozwiąże problemu, bo im bardziej opiekun będzie naciskał, tym bardziej osoba chora będzie reagować z agresją i większą presją na wyjście.

Co robić w takich sytuacjach?

Zabezpieczyć dom tak bardzo, jak to tylko możliwe. Przede wszystkim należy zadbać o zamknięcie drzwi, żeby osoba starsza nie była w stanie ich otwierać w dowolnym momencie. Warto również pochować przedmioty, którymi podopieczny mógłby zrobić krzywdę sobie lub nam w przypływie agresji. Jeśli demencja u seniora wiąże się z częstymi atakami złości czy wybuchami, warto zaprowadzić emeryta do lekarza, który przepisze odpowiednie środki farmakologiczne.PolandGerman