fbpx
 

Dlaczego należy unikać pracy na czarno?

Choć teoretycznie wszyscy wiedzą, jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia, to w praktyce wciąż wiele osób przyjeżdża do Niemiec, by podjąć się pracy „na czarno”. Warto jednak pamiętać o tym, że wiąże się ona z naprawdę sporym ryzykiem.

Konsekwencje – grzywny

Nielegalna praca bywa kusząca, ponieważ dzięki niej nie trzeba odprowadzać składek. To z kolei wiąże się z większą ilością pieniędzy, ale też i z ogromnym dyskomfortem. Osoba niezatrudniona legalnie musi liczyć się z tym, że w przypadku kontroli będzie mieć poważne kłopoty. Sprawdzanie pracowników w Niemczech działa bardzo sprawnie. Pracownicy służb celnych regularnie kontrolują legalność zatrudnienia. We wszystkich domach, w których mieszkają osoby starsze, co jakiś czas pojawiają się niezapowiedziane wizyty, podczas których sprawdza się, czy opiekunowie nie pracują „na czarno”. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na nielegalnym zatrudnieniu, może spodziewać się sporej kary. Dla takich osób przewidziano grzywną, które sięgają nawet pół miliona euro. Poza tym stosuje się również areszt domowy lub nawet karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Życie w napięciu

Osoby, które pracują nielegalnie, żyją w ciągłym strachu. Muszą nieustannie uważać, by nie nawiązywać kontaktów i nie wygadać się na przykład przy sąsiadach czy znajomych. To prowadzi do napięcia psychicznego i ogromnego zmęczenia. W efekcie taki opiekun żyje cały czas w stresie i nigdy nie odpoczywa. Warto o tym pamiętać i zastanowić się, czy pieniądze naprawdę są tego warte.

Dlaczego nie warto pracować na czarno?

Jeśli nie płacisz składek, to nie obowiązują cię ubezpieczenia zdrowotne oraz płatne urlopy. W efekcie więc musisz liczyć się z tym, że w kwestii dni wolnych jesteś całkowicie zależy od pracodawcy. Problemem będą też wszelkie choroby – osoba, która wypłaca ci pensję, może zażądać, żebyś przyszedł do pracy nawet wtedy, gdy będziesz niedyspozycyjny. Warto o tym pamiętać.PolandGerman