fbpx
 

Harmonogram w pracy opiekunki – dlaczego ma sens?

W codziennej pracy często przyświeca nam hasło „work smarter – not harder”. Aby praca była efektywna, potrzeba odpowiedniej organizacji. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać pewne zadania szybciej, ponieważ mamy z góry ustalony plan i wiemy, co musimy robić w określonej kolejności. Warto planować pracę opiekunki! Sprawdźcie, jak to robić dobrze.

 

Plan dnia: dla opiekunki i dla seniora

Po dotarciu do nowego podopiecznego, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o jego dotychczasowych zwyczajach. Jeśli jest to osoba w miarę mobilna, która czasem może wyjść z domu, zapytaj, czy preferuje spacery o określonych godzinach. Jeśli masz do czynienia z osobą leżącą, dowiedz się, czy np. w ciągu dnia nie odwiedza jej pielęgniarka, a jeśli tak, to kiedy. Takie informacje pozwolą ci zaplanować rozkład dnia na tyle, by podopieczny bez problemu zaliczył wszystkie codzienne aktywności. Jeśli będziesz wiedzieć, że we wtorki i w czwartki przychodzi pielęgniarka, to w te dni możesz szybciej rozpocząć pielęgnację seniora, by później nie blokować pracy specjalisty. Ponadto warto w grafiku uwzględnić np. czas na branie leków – jeśli senior cierpi na demencję, to taka tabelka może być pomocna również dla niego.

Zadbaj o czas dla siebie

Planując z wyprzedzeniem wspólny grafik, jesteś w stanie przewidzieć dla siebie więcej wolnego czasu. Dla seniora tabela z rozpisanymi godzinami również może być przydatna, ponieważ wówczas podopieczny będzie wiedział, czego się spodziewać  w ciągu dnia. Jeśli starsza osoba wykazuje chęć do spędzania wspólnie czasu nie tylko podczas karmienia czy pielęgnacji, zaproponuj włączenie do grafiku godzin na wspólne atrakcje, np. rozwiązywanie krzyżówek, grę w szachy czy oglądanie serialu. Sama bliskość drugiej osoby jest często ważna dla seniorów, warto więc dodać do grafiku chwile, w których po prostu będziesz obok – dla samotnej osoby mają one ogromne znaczenie!PolandGerman