fbpx
 

Jak chronić się przed grypą?

Epidemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak uchronić się przed zarażeniem. Warto podkreślić, że sam wirus sezonowej grypy stanowi dla nas obecnie znacznie poważniejszy problem niż epidemia w Chinach. Na sezonową grypę na przełomie 2018 i 2019 roku w samej Polsce zmarło 108 osób! Sprawdź, co robić, by skutecznie chronić się przed grypą.

 

Dbaj o higienę

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, dlatego można z łatwością zarazić się nim w kontakcie z chorym. Czasem jednak nie musi być to kontakt bezpośredni – wystarczy, że osoba zarażona np. kaszlnie w dłoń, a później dotknie dłonią poręczy w autobusie. Po niej dziennie tej poręczy dotknie jeszcze kilkaset osób – bardzo łatwo zarazić się w ten sposób, zwłaszcza, jeśli nie umyjesz dłoni po przebywaniu w miejscach publicznie. Później wystarczy dotknąć ręką twarzy i wirus z łatwością przejdzie do wnętrza organizmu. Dlatego właśnie tak ważne jest, by regularnie myć dłonie w ciepłej wodzie z użyciem mydła.

Szczepienia przeciw grypie

Szczepienie powinno być absolutną podstawą, tymczasem wciąż w Polsce zaledwie kilka procent społeczeństwa korzysta z tego przywileju. Warto szczepić się co roku! Szczepionka przeciw grypie powinna być podana odpowiednio szybko, ponieważ produkcja przeciwciał w ciele może trwać od 6 do 8 tygodni. Szczepienie chroni nas przed poważnymi powikłaniami, jakie niesie za sobą grypa: zapalenie płuc, niewydolność krążeniowa, zapalenie osierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zdrowe odżywianie a grypa

Organizm, któremu nie brakuje składników odżywczych, zdrowieje zdecydowanie szybciej. Z tego względu warto dbać o zbilansowaną dietę. Jesienią i zimą dostęp do warzyw i owoców sezonowych jest mniejszy, ale to nie znaczy, że mamy z nich rezygnować. Wciąż można śmiało sięgać po wszelkie kiszonki, warzywa korzeniowe, jabłka czy pomarańcze. Warto też zadbać o regularną aktywność fizyczną – dzięki niej wspomagasz układ immunologiczny!PolandGerman