fbpx
 

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Uderzenia gorąca, rozdrażnienie i złe samopoczucie to tylko kilka objawów zbliżającej się menopauzy. Niestety, te charakterystyczne dolegliwości niekorzystnie wpływają na samopoczucie i mogą utrudniać codzienną pracę. Na szczęście można sobie z nimi poradzić dzięki kilku naturalnym sposobom – sprawdźcie, o czym warto pamiętać!

Czerwona koniczyna na uderzenia gorąca

Za nagłe uczucie gorąca i zalewanie potem odpowiada spadek estrogenów w organizmie. Pomocne może być picie naparów z czerwonej koniczyny. Wszystko dlatego, że jest ona bogata w fitoestrogeny, które pozytywnie wpływają na klimakterium.

Uwaga! Jeśli często macie problemy z falami gorąca, spróbujcie odstawić alkohol lub kawę. Używki często zaostrzają objawy menopauzy.

Nagłe tycie

Zmiany hormonalne nie pozostają bez wpływu na masę ciała. Wiele kobiet w okresie menopauzy zaczyna przybierać na wadze; bardzo ważne jest więc dbanie o zrównoważoną dietę oraz o ruch. Tyciu sprzyja siedzący tryb życia i niewielka aktywność fizyczna. Warto też przyspieszyć przemianę materii dzięki suplementowaniu magnezu, potasu oraz cynku.

Wypadanie włosów

Hormony mogą też odpowiadać za osłabienie mieszków włosowych i w konsekwencji zwiększone wypadanie włosów. Jeśli zmagacie się z tym problemem, koniecznie włączcie do diety napary z ziół, zwłaszcza z pokrzywy i skrzypu polnego. Na silne wypadanie mogą też pomóc wcierki do włosów.

Lepszy nastrój

Koniecznie pamiętajcie o suplementacji witaminy D w okresie jesienno-zimowym! Dzięki niej zadbacie o lepszy nastrój oraz o prawidłową gęstość kości. To ważne, ponieważ wraz z menopauzą zwiększa się kruchość kości u kobiet, dlatego warto dbać o to, by w diecie nie zabrakło wapnia oraz witaminy D.PolandGerman