fbpx
 

Jak Niemcy świętują walentynki?

Święto zakochanych zbliża się wielkimi krokami, dlatego chętnie opowiemy Wam nieco o walentynkowych tradycjach naszych sąsiadów. Wiecie, że Niemcy  mają swój szczególny symbol, z którego korzystają właśnie m.in. podczas dnia miłości? Sprawdźcie, czy wiecie, co to!

 

Serca, czekoladki i… świnie

Z czym kojarzą Wam się walentynki? Z kwiatami, pluszowymi sercami i czekoladkami? W takim razie być może zdziwi Cię informacja, że u naszych sąsiadów równie popularnym, walentynkowym symbolem jest… świnia. To zwierzę symbolizujące dostatek, dlatego często pojawia się chociażby na kartkach walentynkowych. Nie czujcie się więc urażeni, gdy dostaniecie od kogoś kartkę ze świnką! Dość popularne są też świnki wykonane z marcepanu.

Marcepanowa miłość w Niemczech

A skoro o marcepanie mowa, to warto wiedzieć, że ta słodkość również jest symbolem rozpoznawczym niemieckich walentynek. Wśród popularnych słodkości przygotowywanych z myślą o tym święcie znajdziecie między innymi słodkie serca, pierniki czy ciasteczka. Warto wiedzieć, że popularne, marcepanowe ciasteczka serwowane podczas walentynek nazywają się lebkuchenherzen. Słodkie serduszka ozdabiają często urocze napisy, takie jak „kocham cię” czy „pocałuj mnie”.

Kiedy Niemcy zaczęli obchodzić walentynki?

Co ciekawe, to święto u naszych sąsiadów stało się popularne dopiero po II wojnie światowej, a to za sprawą amerykańskich żołnierzy. W latach 50. zorganizowano w Niemczech pierwszy bal walentynkowy. Od tamtej pory komercjalizacja tego święta stale postępuje, choć wielu Niemców zastrzega, że nie świętuje walentynek. Wielomilionowe wydatki związane z tym dniem wskazują jednak na to, że święto miłości jest za granicą tak samo popularne, jak i w Polsce.PolandGerman