fbpx
 

Jak spędzać czas wolny z podopiecznym?

Czas wolny można różnie interpretować. Gdy jest to czas po pracy, to oczywiście opiekunka ma prawo robić to, co chce (po uzgodnieniu godzin z rodziną oczywiście). Warto jednak podkreślić, że czas wolny może dotyczyć również seniora, wszak jego życie nie zamyka się wyłącznie na poddawaniu się czynnościom pielęgnacyjnym oraz na przyjmowaniu posiłków. Senior pod naszą opieką również ma prawo do czasu wolnego, który spędzi w sposób miły i przyjemny, a jeśli wyrazi taką chęć – możemy mu w nim potowarzyszyć. Jak spędzać czas wolny z podopiecznym?

Wspólne oglądanie telewizji

Czasem dla osoby starszej sama obecność drugiej osoby w pokoju jest już kojąca. Jeśli senior ma ochotę pooglądać telewizję, zapytaj, czy życzy sobie, byś mu towarzyszyła. To będzie też okazja do nawiązania lepszego kontaktu – być może senior będzie chciał pokomentować np. wiadomości, a ty będziesz mieć okazję, by lepiej go poznać.

Wspominanie dawnych czasów

Seniorzy bardzo lubią wracać do przeszłości, ale nie zawsze mają możliwość podzielenia się z kimś refleksjami. Jeśli podopieczny wykaże chęć opowiadania o swojej rodzinie, zaproś go na przykład do wspólnego oglądania albumów. Dla ciebie może to być też okazja do poćwiczenia języka niemieckiego poza standardowymi, codziennymi formułkami.

Wymiana kulinarnych doświadczeń

Jeśli twój senior jest na tyle sprawny, że poradzi sobie w kuchni, możesz mu zaproponować wspólne gotowanie – jednego dnia ugotujecie tradycyjne danie niemieckie, a drugiego polskie. To może być bardzo ciekawa okazja do wymiany doświadczeń i zapoznania się z nowymi smakami! I kto wie, może zachowasz jakiś przepis na dłużej?

Lista miejsc do odwiedzenia

Nawet z podopiecznym, który porusza się na wózku możesz bez problemu pozwiedzać np. ciekawe parki. Zrób listę miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić i zaplanuj cykliczne wyjścia do miasta. Zachęć seniora do opowiedzenia czegoś o jego rodzinnym mieście – dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę!

 PolandGerman