fbpx
 

Jak zredukować nadmiar wody w organizmie?

Zatrzymywanie się wody to uporczywy problem, który może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Przez nadmiar wody często czujemy się ociężali i napuchnięci. Warto wiedzieć, jak reagować na taki stan i co robić, by możliwie jak najszybciej usuwać nadmiar wody z ciała.

 

Dlaczego woda zatrzymuje się w ciele?

Z różnych powodów. U kobiet często wpływ mają na to hormony – wiele pań skarży się na zatrzymywanie wody na przykład przed spodziewaną miesiączką. Zdarza się również i tak, że nadmiar wody w organizmie jest związany z niektórymi schorzeniami, np. z cukrzycą. Do zatrzymywania wody może też dojść na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Jedną z najczęstszych przyczyń zatrzymywania wody jest po prostu… nieodpowiednia dieta. Jeśli w Twoim codziennym jadłospisie regularnie pojawiają się produkty bogate w sól, a brakuje tych zawierających potas, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie sód odpowiada za nadmiar wody. Taka dieta w połączeniu z nieodpowiednim nawodnieniem jest prostą drogą do powstania obrzęków w ciele.

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

Przede wszystkim – pij wodę! Przy obrzęku tym bardziej należy spożywać ją regularnie. Zaniedbywanie uzupełniania płynów to bardzo duży błąd, ponieważ w ten sposób jeszcze dodatkowo utrwalasz zatrzymywanie wody. Dbaj więc o to, by woda towarzyszyła Ci przez cały dzień – dzięki temu szybciej usuniesz jej nadmiar. Postaraj się też ograniczyć spożycie soli – produkty, takie jak np. wędliny są bogate w sód, więc jeśli będziesz stosować ją nadmiernie, to szybko przekroczysz dzienną zalecaną dawkę. A ta, przypomnijmy, nie jest zbyt duża – dzienna dawka nie powinna przekraczać 5 gramów, czyli mniej więcej tyle, ile ma płaska łyżeczka.

Co jeszcze pomaga usunąć wodę z organizmu? Ruch! Nie musi być to żaden intensywny wysiłek fizyczny, ale nawet zwykły spacer skutecznie pomaga pozbyć się obrzęków. To ważne zwłaszcza dla osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Zadbajcie o znalezienie czasu na spacer, by uchronić się przed obrzękami!

Dobrym sposobem na usuwanie wody jest też zadbanie o równowagę sodowo-potasową. Warto więc włączyć do diety produkty bogate w potas, czyli na przykład pomidory i banany. Świetnym źródłem potasu może być sok pomidory, aczkolwiek takie produkty często też zawierają sporo soli, więc trzeba ostrożnie wybierać soki i sprawdzać etykiety.

 PolandGerman