
16 Paź Jaki jest zakres obowiązków opiekunki osób starszych? Część I
Planujesz rozpocząć karierę jako opiekunka osób starszych? Chcesz dobrze poznać ten zawód i dowiedzieć się, jak dokładnie wyglądają obowiązki takiej opiekunki? Nasz mini poradnik odpowie na najbardziej nurtujące Cię pytania. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią!
Opiekunka osób starszych – kim jest?
Warto podkreślić, że zawód opiekunki osób starszych nie jest równoznaczny z opiekunem medycznym, mimo, że w Polsce raczej nie stosuje się takiego rozróżnienia. Jest ono jednak bardzo istotne w Niemczech, dlatego warto zaznajomić się ze specyfiką obu zawodów. W pierwszym przypadku nie trzeba nawet mieć ukończonych żadnych studiów. Często wystarczy odbycie kursu na opiekuna oraz ewentualnie zaliczenie szkolenia językowego, jeśli opieka nad osobami starszymi odbywa się w innym kraju. Opiekun medyczny, nazywany w Niemczech Pflegedienst, to wykwalifikowana osoba ze służby medycznej, która przychodzi do starszej osoby w określone dni tygodnia. Do jej zadań należy np. podawanie leków (w tym zastrzyków i insuliny), zabezpieczanie ran odleżynowych, pomiar cukru czy ciśnienia. Opiekunka osoby starszej nie zajmuje się zadaniami stricte medycznymi, chyba, że posiada do tego określone uprawnienia.
Jakie są obowiązki opiekunki osób starszych?
Do głównych zadań opiekunki osób starszych należy dbanie o codzienną higienę seniora. Mowa tu na przykład o toalecie całego ciała (łącznie z czyszczeniem jamy ustnej). Dotyczy to zwłaszcza osób niesamodzielnych, choć bywa i tak, że samodzielni, ale osłabieni seniorzy, również wymagają wsparcia.
Jeśli mamy do czynienia z osobą niesamodzielną i leżącą, to opiekunka może zostać poproszona o wymianę zbiornika na mocz i worka stomijnego, a także o zmianę wkładek dla dorosłych lub pieluchomajtek. Ponadto opiekunki odpowiadają za zmianę bielizny i pościeli, a także o ubieranie seniora. U osób leżących należy też dbać o profilaktykę przeciwodleżynową, czyli np. o zmianę pozycji osoby starszej. Oczywiście, rehabilitacja nie leży zakresie obowiązków opiekunki, tym zajmuje się wykwalifikowany fizjoterapeuta. Konieczne jest natomiast kontrolowanie stanu ciała, a w przypadku pojawienia się ran czy odleżyn, zgłaszanie ich rodzinie oraz osobie medycznej, która czuwa nad pacjentem.
Do obowiązków opiekunki należy też karmienie. Mowa tutaj zarówno o bezpośrednim podawaniu posiłków, jak i ich przygotowywaniu. Gotowanie jednak nie zawsze leży w zakresie obowiązków opiekunki, czasem zajmuje się tym rodzina. Bywa i tak, że bliscy seniora zatrudniają dodatkową osobę w roli gospodyni. Tę kwestię ustala się indywidualnie z pracodawcą.
Jeśli dana osoba jest w miarę samodzielna, tj. może wstawać i przemieszczać się, ale jej mobilność jest ograniczona, opiekunka może zostać poproszona o aktywizację seniora. Mowa tu np. o spacerach z balkonikiem rehabilitacyjnym. Czasem opiekuni są również proszeni o przewożenie seniora na wózku inwalidzkim, po to, by skorzystał ze świeżego powietrza.