fbpx
 

Jaki jest zakres obowiązków opiekunki osób starszych? Część II

W pierwszej części przedstawiliśmy podstawowe obowiązki opiekunki osób starszych. Dziś opowiemy co nieco o obowiązkach z perspektywy prowadzenia domu, a także o dodatkowych czynnościach, które mogą zostać włączone do listy obowiązków.

 

Opieka nad osobą starszą

Bardzo ważne jest, by opiekunka osoby starszej pomagała seniorowi adaptować się do nowej sytuacji, jaką może być np. zmniejszona mobilność czy osłabienie. Wielu seniorów przez własną niesamodzielność zaczyna popadać w apatię czy nawet depresję. Istotne jest więc, by aktywizować seniora np. rozmową, wspólnym oglądaniem telewizji, czy nawet grami planszowymi. Należy pamiętać o tym, że opiekunka powinna mieć na uwadze zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne osoby starszej. Oczywiście, wsparcie opiekunki nie zastępuje pomocy psychologa czy psychiatry. Jeśli senior cierpi na określone problemy, musi pozostawać pod stałą opieką specjalisty.

Ponadto zadaniem opiekuna jest towarzyszenie osobie starszej w wykonywaniu codziennych czynności (jeśli dana osoba jest mobilna i potrzebuje wsparcia). Możesz też zostać poproszona o organizowanie osobie starszej czasu wolnego. To bardzo ogólne pojęcie, ale tak naprawdę jest zależne w dużej mierze od tego, jakie czynności lubi wykonywać dany senior. Czytanie książek? Granie w brydża? Oglądanie seriali? Jako opiekunka możesz towarzyszyć przy codziennych aktywnościach lub zachęcać do próbowania nowych.

Opiekunka osób starszych – praca w domu

Do obowiązków opiekunek zalicza się również pomoc w zakresie prowadzenia domu. Warto sprecyzować, co dokładnie kryje się pod tym stwierdzeniem. Opiekunka może zostać poproszona np. o gotowanie dla seniora oraz o sprzątanie powierzchni, z których senior na co dzień korzysta. Takie kwestie zwykle jednak ustala się bezpośrednio z pracodawcą, a za zwiększoną liczbę obowiązków może przysługiwać wyższe wynagrodzenie. Warto jednocześnie pamiętać, że opiekunka nie jest sprzątaczką. Jeśli nie ustaliłaś tego z pracodawcą, to nie masz obowiązku sprzątać całego domu. Wystarczy jedynie dbać o porządek w miejscach, z których korzystasz Ty oraz senior. Czasem do obowiązków opiekunki zalicza się też wykonywanie zakupów dla seniora (oczywiście z budżetu rodzinnego), niemniej bywa i tak, że rodzina prosi tylko o listę składników i sama dostarcza niezbędne produkty.

 

 PolandGerman