fbpx
 

Konflikty z rodziną podopiecznego: jak sobie z nimi radzić?

Brak porozumienia z rodziną może być poważną przeszkodą do utrzymania przyjaznych kontaktów. Warto dbać o to, by rozwiązywać konflikty na jak najwcześniejszym etapie. Gromadzenie przez miesięcy żali i niechęci do bliskich naszego podopiecznego jest nie tylko niezdrowe, ale i szkodliwe dla atmosfery w domu. Jak radzić sobie z narastającymi konfliktami?

Ostudź emocje

Zanim wdasz się w gorącą kłótnię, odpocznij w samotności i przemyśl sprawę na spokojnie. Często pod wpływem emocji nie zachowujemy się racjonalnie – oczywiście, to samo dotyczy drugiej strony, dlatego najlepiej przez chwilę spędzić czas w samotności i ochłonąć, a dopiero później ponownie spróbować podjąć rozmowę.

Przedstaw swój punkt widzenia

Gdy opiekunka mieszka sama z seniorem, zwykle podporządkowuje gospodarstwo domowe pod siebie, co nie zawsze odpowiada rodzinie osoby starszej. Warto rozmawiać i przedstawić swój punkt widzenia – spokojnie i bez podnoszenia głosu. Masz prawo pokazać, jak sytuacja wygląda z twojej perspektywy.

Jak rozwiązać konflikt?

Jeśli rodzica będzie mieć zarzuty do twojej pracy, dowiedz się, co dokładnie im nie odpowiada. Czasem kwestia wykonywania pewnych czynności może wynikać z przyzwyczajenia lub z różnic kulturowych. W takich chwilach kluczowe jest zachowanie spokoju i przeprowadzenie rozmowy w związku ze swoimi oczekiwaniami. Podobnie należy zachować się w sytuacji, gdy rodzica zacznie narzucać zbyt dużo obowiązków – powołaj się na umowę, a jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z agencją. W skrajnych przypadkach pracodawca może przeprowadzić interwencję.

 PolandGerman