fbpx
 

Koronawirus w Niemczech – co musisz wiedzieć? 

Epidemia koronawirusa rozwija się w Niemczech dość dynamicznie – odnotowano już ponad 1000 przypadków osób chorych na tego wirusa. Warto jednak nie panikować i zadbać o środki ostrożności. Osoby starsze są szczególnie narażone, ale pamiętajmy, że my również możemy je zarazić, dlatego wspólnie musimy dbać o społeczne standardy zdrowotne. Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Po pierwsze: higiena

Mycie rąk to absolutna podstawa, warto jednak dokładnie przyjrzeć się swojej higienie, zwłaszcza, gdy przebywacie w miejscach publicznych. Przede wszystkim, po każdym skorzystaniu ze środków komunikacji miejskiej, czy po prostu po przebywaniu w miejscu publicznym, należy dokładnie umyć dłonie, używając do tego bieżącej wody oraz mydła. Dodatkowo warto też zastosować środek antybakteryjny, np. żel do rąk. Jeśli w danym momencie nie jesteś w stanie skorzystać z umycia dłoni, użyj samego żelu antybakteryjnego i unikaj dotykania twarzy. Koronawirus dostaje się do wnętrza organizmu poprzez błony śluzowe, dlatego tak ważne jest, by nie dotykać oczu, nosa czy ust.

Druga kwestia dotycząca higieny to wszelkie powierzchnie, których dotykamy na co dzień. Mowa na przykład o klamkach drzwi w toaletach publicznych, sklepach, komunikacji miejskiej i tak dalej. Warto otwierać je łokciem lub stosować do tego jednorazowe rękawiczki. Należy zadbać o dokładne czyszczenie telefonów, z których korzystamy przez cały dzień i stale dotykamy ich również brudnymi dłońmi. Telefon można czyścić szmatką i żelem antybakteryjnym.

Jeśli zacznie was męczyć kaszel, to pamiętajcie, by zawsze kaszleć w łokieć i odwracać się od ludzi, by uniknąć przenoszenia zarazków. Oczywiście, w takiej sytuacji należy dbać o jak najczęstsze pranie – wirus na ubraniu może pozostawać aktywny nawet przez 7 dni.

Warto podkreślić, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Największa szansa na zarażenie powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobami, które są nosicielami. Dlatego właśnie należy być ostrożnym w przestrzeni publicznej.

Po drugie: unikaj miejsc publicznych

Postarajcie się ograniczyć swoją aktywność do minimum i w miarę możliwości pozostańcie w domach. Wszelkie skupiska ludzi zwiększają szansę na zarażenie, dlatego w trosce o siebie i innych należy  maksymalnie ograniczać kontakty z innymi.

Po trzecie: zadbaj o dietę

Warto wspomagać organizm naturalnie – nawet jeśli dojdzie do zachorowania, to będziemy lepiej przygotowani na ewentualne objawy. Włączcie do diety dużo owoców i warzyw, zadbajcie o nawodnienie i suplementy. Dobrze jest spożywać np. cynk do ssania – dzięki utrzymaniu go w gardle możemy zmniejszyć podatność układu oddechowego na działanie wirusów.

 

 PolandGerman