fbpx
 

Nauka niemieckiego nie musi być trudna! Jak szybciej przyswajać język?

Rozważasz rozpoczęcie pracy opiekunki, ale blokuje Cię nauka języka niemieckiego? Spokojnie – w pół roku jesteś w stanie opanować podstawy na tyle, by móc komunikować się z seniorem czy jego rodziną bez najmniejszego problemu. Wystarczy zaplanować sprytną naukę języka, która nie będzie kojarzyła się z długim czytaniem repetytoriów, a za to pozwoli Ci osłuchać się z językiem. Jak to zrobić?

 

Po pierwsze: zadbaj o 4 aktywności

Nauka języka jest najbardziej efektywna wtedy, gdy jednocześnie łączy się czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie. Postaraj się więc znaleźć dla siebie zajęcie związane z każdą aktywnością. Osłuchiwać się z językiem możesz podczas słuchania piosenek czy oglądania seriali po niemiecku. Nie kończ jednak na samym przysłuchiwaniu się – po każdym odcinku zapisz sobie zasłyszane zwroty czy słówka i powtarzaj je kilka razy w tygodniu. W rozwijaniu umiejętności czytania z pewnością pomogą aplikacje na telefon, które będą przypominać Ci o nowym słownictwie. Nie zaczynaj od razu od książek, postaw raczej na krótkie czytanki i powtarzaj je do czasu, aż będziesz w stanie bez problemu rozszyfrować poszczególne słowa. Regularność ma tutaj kluczowe znaczenie.

 

Po drugie: zadbaj o krótkie bloki

Wielogodzinna nauka nie przyniesie dobrych rezultatów – szybko zniechęcisz się i nie będziesz mieć ochoty na kontynuowanie dalszej edukacji. Zamiast tego postaraj się zorganizować bloki np. po pół godziny, podczas których skupiasz się wyłącznie na nauce. Taki sposób jest bardziej efektywny – łatwiej jest utrzymać skupienie przez pół godziny niż na przykład przez cztery. Trzy bloki po pół godziny dziennie równają się pełnej lekcji akademickiej – przez ten czas jesteś w stanie przyswoić mnóstwo nowej wiedzy!

 

Po trzecie: zapisuj trudności

Masz problem z zapamiętaniem konkretnych zwrotów albo słów? A może nie potrafisz przyswoić ich wymowy? Wszystkie ewentualne trudności warto zapisywać osobno w zeszycie i zaglądać do niego 2 razy w tygodniu. Dzięki temu będziesz utrwalać problematyczne słownictwo i zapamiętasz je szybciej. Taki zeszyt warto mieć w stałym miejscu na biurku, by nie zapomnieć o nim i regularnie przyswajać sobie trudniejsze frazy językowe.

 

Po czwarte: nie bój się pomyłek

To normalne, że po sześciu miesiącach nauki nie będziesz mówić jak native speaker. Nie bój się pomyłek – liczą się chęci do nauki. Im lepiej będziesz przyswajać język, tym  szybciej przestaniesz popełniać błędy i zaczniesz czuć się komfortowo z danym językiem. Nigdy nie jest za późno na naukę!

 

 PolandGerman