fbpx
 

Niemieckie tradycje, które warto znać

Niemcy mają swoje tradycyjne święta i zwyczaje, którym poświęcają dużo uwagi. Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem pracy opiekunki. Taka wiedza pomoże ci lepiej zrozumieć domowników; z pewnością można ją też wykorzystać jako temat do rozmów. O jakich zwyczajach panujących w Niemczech warto pamiętać?

 

Dożynki piwne: Oktoberfest

Oktoberfest to jeden z najbardziej znanych festynów ludowych w Europie. Co roku przyciąga rzesze zainteresowanych, którzy chcą na własne oczy zobaczyć słynny festyn piwa. Podczas dwóch tygodni Oktoberfestu przeciętnie wypija się… 5 milionów piwa!

Warto wiedzieć, że nazywa dożynek może być nieco myląca. Oktoberfest już od XIX wieku nie rozpoczyna się w październiku, lecz we wrześniu, z uwagi na to, że wówczas częściej możemy liczyć na (jeszcze) ciepłe dni. Najpopularniejszy Oktoberfest organizuje się w Monachium; możecie tam skosztować piwa z jednego z sześciu monachijskich browarów. Warto choć raz wybrać się na Oktoberfest osobiście – to świetna okazja do nieco lepszego zapoznania się z kulturą niemiecką!

Rosenmontag: pożegnanie karnawału

Rosenmontag to bardzo ważny dzień dla Niemców. To święto przypada na ostatni poniedziałek karnawału. Podczas Rosenmontag organizuje się liczne pochody karnawałowe; ludzie często przebierają się za rozmaite postaci, a dzieci nie mają tego dnia lekcji w szkołach. Największy pochód odbywa się co roku w Kolonii.

Bawarskie odstraszanie zimy

Jeśli będziecie pracować w Bawarii, koniecznie weźcie udział w „odstraszaniu zimy” 24 grudnia. Podczas tego święta 12 młodych Bawarczyków przebiera się w owcze skóry i rozpoczyna pochód ulicami miasta, zachęcając przy tym napotykanych ludzi do wzięcia w nim udziału. To tradycja łączona z „przeganianiem zimy”, nazywana Buttmandl. Jest charakterystyczna szczególnie dla Bawarii – w innych rejonach możecie jej nie spotkać!PolandGerman