fbpx
 

Odwiedziny u seniora – jak je zorganizować?

Czasem zdarza się, że dalsza rodzina postanawia odwiedzić seniora i spędzić z nim popołudnie. Jak w takiej sytuacji powinna zachowywać się opiekunka? Zachęcamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem!

 

Poznaj zdanie podopiecznego

Jeśli to senior wyszedł z inicjatywą zaproszenia gości, to nie ma problemu – znasz jego zdanie na ten temat i z pewnością wizyta bliskich będzie dla niego dużą radością. Jeśli jednak propozycja wyszła ze strony rodziny, upewnij się najpierw, czy osoba starsza na pewno będzie chciała przyjąć gości. Czasem chorujący seniorzy izolują się od bliskich, ponieważ wstydzą się swoich problemów i wizyta mogłaby ich dodatkowo krępować.

Organizacja spotkania

Jeśli to głównie na Tobie spoczywa opieka nad emerytem (ponieważ rodzina np. większość dnia spędza w pracy), zadbaj o to, by senior mógł przyjąć gości w komfortowych warunkach. Pomóż mu się przebrać w coś wygodnego, ale nieco bardziej eleganckiego, żeby czuł się dobrze przy bliskich. Możesz też zapytać, czy życzy sobie na przykład kupienia ciasta czy drobnych przekąsek do kawy – być może senior chciałby ugościć rodzinę, ale sam nie czuje się na tyle dobrze, by udać się do sklepu.

Wspieraj seniora

Relacje towarzyskie są bardzo istotne dla osób starszych – często nie mają one możliwości spędzania czasu z osobami bliskimi, ponieważ wszyscy są zapracowani. To sprawia, że seniorzy mogą czuć się bardzo osamotnieni. Jeśli wiesz, że Twojemu podopiecznemu bardzo zależy na wizycie, postaraj się go odpowiednio do tego przygotować. Z pewnością miłym gestem będzie też delikatne odświeżenie mieszkania. Oczywiście, nie jest to twój obowiązek, a jedynie wyraz dobrej woli.

Zalety dla opiekunki

Wizyta gości może być też dobrą okazją do zyskania kilku godzin wolnych. Jeśli senior będzie się dobrze bawił i chętnie spędzi popołudnie z bliskimi, ty w tym czasie będziesz mogła zająć się swoimi sprawami i zyskasz nieco więcej wolnego czasu.PolandGerman