fbpx
 

Opieka domowa – pomocny sprzęt

Opiekujesz się leżącym seniorem lub osobą z ograniczonymi ruchami? Z pewnością tobie i twojemu podopiecznemu przyda się kilka „drobiazgów”, które znacząco ułatwią życie. Sprawdź, co jest najbardziej przydatne podczas opieki domowej nad osobą, która nie jest w pełni sprawna.

Dla osoby leżącej

Jeśli senior leży, to oczywiście musi mieć zapewnione wygodne łóżko. Dobrze by było, gdyby miało ono odpowiedni podnośnik. Dzięki temu można wygodnie manewrować, by zapewnić sobie i emerytowi komfort np. przy zmianie pieluch. Jeśli jest to osoba, która leży, ale może samodzielnie jeść, to warto porozmawiać z rodziną o zakupie stolika do łóżka. Dzięki niemu senior będzie mógł wygodnie spożywać posiłki, a i dla ciebie będzie to najlepsza opcja. Przenoszenie całego obiadu na stoliku jest znacznie łatwiejsze niż osobne noszenie kilku talerzy i kubków. Jeśli natomiast senior leży i nie może sam jeść, ale jest w stanie pić wodę, to warto rozważyć zakup bidona z rurką, dzięki któremu dana osoba może spożywać płyny nawet w pozycji leżącej. Przy podawaniu posiłków są też śliniaki, które zaoszczędzą wam czasu i zapobiegną dyskomfortowi. Senior nie zabrudzi piżamy, dzięki czemu nie trzeba będzie go męczyć dodatkowym przebieraniem się.

Dla osoby chodzącej (z ograniczeniami)

Jeśli senior może się przemieszczać, ale musi mieć oparcie, to należy mu zapewnić odpowiedni sprzęt. Niektórzy lubią laskę, na których mogą się oprzeć. To gustowny dodatek, który nadaje elegancji, ale też gwarantuje stabilność starszej osobie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są balkoniki lub chodziki. Konstrukcje z kółkami ułatwiają przemieszczanie się oraz gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Osobom, które mogą chodzić samodzielnie, ale muszą być ostrożne, należy zapewnić również odpowiednie warunki w toalecie. Mowa tu przede wszystkim o macie antypoślizgowej, które można zamontować w brodzikach, wannach i wokół nich. Dzięki temu podłoga nie będzie śliska i senior nie zrobi sobie krzywdy po kąpieli. Dodatkowo w niektórych miejscach warto też zadbać o specjalne uchwyty, które ułatwią seniorowi np. wstawanie z sedesu czy z wanny. Uchwyt może też zapobiec ewentualnym upadkom, w razie gdyby osoba starsza straciła równowagę.PolandGerman