fbpx
 

Opiekunka – zawód przyszłości

Czy opiekunka to opłacalny zawód? Jak najbardziej – już teraz nie brakuje miejsc do pracy, a będzie ich coraz więcej. Wszystko dlatego,  że Europa się starzeje, a to oznacza zarobki w sektorze usług związanych z opieką będą rosnąć.

Sytuacja w Europie

Zgodnie z najnowszymi badaniami, w 2060 roku już co trzeci Europejczyk będzie powyżej 65 roku życia. To oznacza, że na każdego emeryta będą przypadać zaledwie dwie osoby w wieku produkcyjnym. To ważna informacja, ponieważ oznacza, że będziemy potrzebowali coraz więcej opiekunów dla osób schorowanych i starszych. Jeśli  więc zastanawiasz się nad przebranżowieniem, to dobry moment, by rozważyć rozpoczęcie kursu opiekunki osób starszych. Ponieważ starzeje się praktycznie cała Europa, a nie tylko jej poszczególne partie, szacuje się, że już wkrótce napłynie więcej ofert z krajów zachodnich, dlatego opiekunki będą mogły praktycznie „przebierać” w dostępnych ofertach. Warto też podkreślić, że w Europie coraz bardziej zmienia się model rodziny. Młodzi szybko wyprowadzają się z rodzinnych domów, a osoby starsze zostają same i często potrzebują opieki, dlatego korzystają z pomocy różnych agencji.

Jak przygotować się do pracy opiekunki?

Aby móc wybierać najlepsze zlecenia, warto zadbać o odpowiednie kwalifikacje. Już dziś dostępnych jest wiele kursów dla opiekunek (w tym liczne szkoły policealne). Na zajęciach zdobędziesz niezbędną wiedzę, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zrozumieć potrzeby osoby chorej. Warto też wziąć pod uwagę to, że w pracy opiekunki przydatna bywa znajomość języka obcego, którym na co dzień posługuje się senior – komunikacja między Wami będzie łatwiejsza.PolandGerman