fbpx
 

Przebranżowienie. Jak zostać opiekunką osób starszych?

Masz dość swojej pracy i chętnie poszukałabyś nowego zajęcia? Jeśli tak, to warto rozważyć zostanie opiekunką osób starszych. Wiele osób po 40. roku życia decyduje się na tę opcję, nawet jeśli wcześniej ich domeną był inny zawód. Dlaczego? Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i coraz częściej potrzeba opiekunek i opiekunów; śmiało można powiedzieć, że to zawód z dużymi perspektywami i możliwościami. Co zrobić, by zostać opiekunką osób starszych?

Zacznij od podstaw: nauka języka

Jeśli myślisz o pracy w Niemczech, niewątpliwie warto rozpocząć przygotowania od oswojenia się z językiem. To dość istotne, ponieważ w domach podopiecznych rzadko mówi się w innym języku. Możesz zacząć oglądać seriale po niemiecku (na początku z napisami), by “osłuchać się” z językiem. Efektywne są również roczne kursy albo indywidualne korepetycje. Warto mieć jak największy kontakt z językiem – dzięki temu błyskawicznie opanujesz podstawy.

Przeszkolenie dla początkujących

Jeśli nigdy nie miałaś do czynienia z opieką nad osobami starszymi, warto pomyśleć nad wzięciem udziału w odpowiednim kursie. Dzięki temu zdobędziesz niezbędną wiedzę i praktykę, które znacząco mogą ułatwić funkcjonowanie w nowym zawodzie. Wielu rzeczy nauczysz się też “na miejscu”, ale dobrze jest jednak mieć jakieś zaplecze na początek, by nie czuć się całkiem zagubionym.

Znajdź pośrednika

Choć zleceń można szukać na własną rękę, to nie da się ukryć, że jest to mniej wygodna opcja. Jeśli dostajesz zlecenia poprzez firmę, to zyskujesz większe bezpieczeństwo oraz masz pewność, że Twoja praca będzie legalna. Dodatkowo, już po podjęciu zlecenia, zawsze możesz liczyć na pomoc i wsparcie koordynatora.

 PolandGerman