fbpx
 

Samotność w pracy opiekunki

Nie jest łatwo radzić sobie z samotnością, która potrafi naprawdę boleśnie doskwierać z dala od domu. Świadomość, że zobaczymy bliskich dopiero za kilka miesięcy nie pomaga w codziennym radzeniu sobie z rzeczywistością. Jak zwalczyć uczucie samotności i przyspieszyć proces adaptacji do nowego miejsca?

Daj sobie czas

Początkowy pesymizm z czasem przeminie, ale warto dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją. Traktuj siebie dobrze i mądrze wykorzystuj czas na odpoczynek. Samotność najczęściej dopada nas właśnie w wolnych godzinach, gdy podopieczny już śpi lub wypoczywa, a my musimy znaleźć sobie zajęcie. Zamiast więc pogrążać się w rozpaczy i smutku, postaraj się zadbać o stworzenie miłej przestrzeni, w której nawet samotny wypoczynek nie będzie bardzo uciążliwy. Zadbaj o zapas książek albo o drobne elementy, które uprzyjemniają pobyt we własnym pokoju, czyli np.  świeczki zapachowe czy piękne serwetki.

Zadbaj o kontakt z rodziną

Nawet kilkuminutowa rozmowa z bliskimi potrafi podnieść na duchu i przywrócić dobry humor. Warto rozmawiać nie tylko telefonicznie, ale też na internetowych czatach – wówczas będziecie mogli oglądać się wzajemnie dzięki kamerom dostępnym w laptopach. Możecie ustalić jakieś stałe dni na rozmowę – dzięki temu wypracujecie sobie mały rytuał, który umożliwi lepsze utrzymanie kontaktu. Na czacie można rozmawiać nie tylko z rodziną, ale też na przykład z przyjaciółmi.

Znajdź nowych znajomych

Nie da się ukryć, że żadna internetowa znajomość nie zastąpi nam żywego człowieka. Z tego względu warto pomyśleć o nawiązaniu nowych znajomości już w miejscu aktualnego pobytu. Jak to zrobić? Polaków warto szukać na forach dotyczących pracy w Niemczech; znajdziecie tam wiele osób, które chętnie spędzą z wami wolne chwile i wybiorą się na przykład na wspólne zwiedzanie. Dla poćwiczenia języka z pewnością warto też spróbować nawiązać znajomości z lokalnymi mieszkańcami – może w waszej okolicy są organizowane jakieś cykliczne spotkania np. W bibliotece? Warto się dokładnie rozejrzeć – możliwości jest naprawdę mnóstwo!

 PolandGerman