fbpx
 
senior praca niemcy

Senior na wózku

Niepełnosprawność jest dużym wyzwaniem dla każdego, a przede wszystkim dla seniorów, którzy z wiekiem tracą siły potrzebne do radzenia sobie w wielu codziennych czynnościach. Ogromnym ułatwieniem jest dla nich pomoc drugiej osoby. Jakie zadania czekają opiekuna osoby z niedowładem podejmującego pracę w Niemczech?

 

Niedowład u seniorów

Najczęściej niedowład jest efektem wypadku bądź paraliżu mózgu i rdzenia kręgowego, styku nerwowo-mięśniowego, nerwu obwodowego lub mięśni. W zależności od stopnia sparaliżowania, podopieczny może być całościowo lub częściowo niezdolny do samodzielnego poruszania się. W ciężkich przypadkach chory może mieć dodatkowo problemy z przełykaniem i mówieniem. To od poziomu niedowładu zależy zakres obowiązków opiekuna.

Sadzanie i zdejmowanie seniora z wózka

Opieka nad seniorem na wózku inwalidzkim wymaga przede wszystkim sadzania i zdejmowania go z niego. Niezwykle ważne jest umiejętne transferowanie podopiecznego – tak, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno choremu, jak i samemu sobie. Niewłaściwa pozycja seniora może przyczynić się do powstawania odleżyn i zakrzepów oraz drętwienia kończyć. Dlatego należy pamiętać o regularnym zmienianiu pozycji seniora. Podnoszenie i sadzanie chorego ponad siły opiekuna może z kolei skutkować poważnymi problemami z kręgosłupem.

Pomoc dopasowana do potrzeb

W niektórych przypadkach senior potrzebuje zaawansowanej pomocy w ubieraniu, higienie czy podawaniu posiłków. W innych – jedynie asysty opiekuna i jego towarzystwa w trakcie dnia. U mniej wymagających seniorów warto zadbać o zachowanie ich poczucia samodzielności. Możliwość wykonywania czynności, które przed wypadkiem lub udarem nie sprawiały mu żadnego problemu sprawia, że podopieczny na dłużej pozostaje aktywny, czuje się potrzebny i cieszy się lepszym samopoczuciem.



PolandGerman