fbpx
 

Stres szkodzi! Sprawdź, dlaczego nie warto się stresować

Stres to stan, którego doświadczamy wszyscy, nawet jeśli tego nie chcemy. W określonych sytuacjach, np. przed egzaminami czy rozmową o pracę, bywa pozytywny – mobilizuje nas do działania i zwiększa wydajność umysłową. Przewlekły stres może mieć jednak katastrofalne skutki dla zdrowia i życia. Sprawdź, dlaczego nie warto się stresować!

Jak stres wpływa na organizm?

W sytuacjach stresowych w naszych organizmach kluczową rolę odgrywają dwa hormony: kortyzol i adrenalina. To właśnie one zmuszają nas do działania, gdy zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Krótkotrwale działają pozytywnie, ponieważ dzięki nim gotowość organizmu do pracy momentalnie zwiększa się. Niestety, jeśli mamy problem z chronicznym stresem, to ilość kortyzolu wcale nie spada. Jego duże stężenie jest bardzo szkodliwe dla naszych organizmów. Nadmiar kortyzolu może m.in. uszkodzić serce, przyspieszyć odkładanie tkanki tłuszczowej i doprowadzić do otyłości, a nawet przyspieszyć powstanie nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Co więcej, stres wpływa też na układ immunologiczny. Osoby z permanentnie podniesionym poziomem kortyzolu częściej zmagają się z różnymi infekcjami.

Jak radzić sobie ze stresem?

Niestety, nie jest to tak łatwe, jak byśmy chcieli, żeby było. Wpływ na to, jak radzimy sobie ze stresem, mają nasze geny oraz to, jak rozwijamy się przez całe życie. Istnieje jednak kilka “tricków”, które ułatwiają relaksację. Przede wszystkim warto zadbać o porządny sen – 7-8 godzin to norma, której powinniśmy przestrzegać. Dodaj do tego czas na hobby i rzeczy, które sprawiają przyjemność. Może to być czytanie książek, spacer albo malowanie – to ważne, by w ciągu dnia znaleźć choć chwilkę dla siebie. Unikaj za to odstresowywania się przy alkoholu, ponieważ taki sposób może bardzo szybko doprowadzić do rozwoju uzależnienia.

 PolandGerman