fbpx
 

Wakacje z seniorem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zdarza się, że seniorzy, którzy w miarę możliwości mogą przemieszczać się samodzielnie, podejmują decyzję o wyjeździe na przykład do sanatorium. W takiej sytuacji opiekun często towarzyszy osobie starszej. Jeśli pierwszy wakacyjny wyjazd jest przed Tobą, sprawdź, o czym warto pamiętać przy pakowaniu walizki seniora!

Po pierwsze: niezbędna dokumentacja medyczna

Przed każdym wyjazdem warto zasięgnąć porady lekarza co do tego, czy stan zdrowia seniora faktycznie pozwala na podróżowanie. Jeśli tak, to powinniśmy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną, która mogłaby się przydać podczas pojawienia się ewentualnych problemów zdrowotnych. Warto też zapisać nazwy leków, które przyjmuje senior oraz sprawdzić, czy mamy ich odpowiedni zapas. Jeśli nie, to dobrze jest też dowiedzieć się wcześniej, czy w docelowym miejscu będzie ewentualnie możliwość dokupienia potrzebnych medykamentów.

Po drugie: zadbaj o wygodę seniora

Warto zadbać o to, by sama podróż była jak najmniej męcząca dla seniora. W pierwszej kolejności postaraj się więc o wygodne, sprawdzone obuwie. Pod żadnym pozorem nie kupuj nowych butów na wyjazd dla osoby starszej – to może wiązać się z otarciami i pęcherzami. Zaangażuj seniora w pakowanie walizki – niech wspólnie z Tobą wybierze ubrania, w których czuje się komfortowo. Zadbaj o nakrycie głowy (przydatne podczas upalnych dni!) oraz o ubrania dopasowane do różnej pogody.

Po trzecie: formalności

Jeśli wybieracie się nie do sanatorium, ale do hotelu, sprawdź, czy to miejsce jest dostosowane do możliwości osoby starszej. Codzienne wchodzenie na czwarte piętro bez windy może być wyzwaniem – nie ryzykuj! Zadzwoń wcześniej do recepcji i upewnij się, jak wygląda sytuacja w danym ośrodku. Poza tym pamiętaj o zabraniu podstawowych dokumentów, czyli np. dowodu osobistego albo paszportu seniora.PolandGerman