fbpx
 

Z kim współpracuje opiekunka osób starszych?

Choć opiekunka spędza zwykle najwięcej czasu z osobą starszą, to może nie być jedyną osobą odpowiedzialną za opiekę nad seniorem. Warto zdać sobie sprawę z tego, że czasem konieczne może być organizowanie czasu z seniorem w taki sposób, by współdzielić go z innymi specjalistami. Kto może odwiedzać osobę starszą i jak wygląda wówczas podział współpracy?

 

Pflegedienst – opieka medyczna

Opiekę medyczną nad osobami chorymi w Niemczech zleca się tzw. „Pflegedienst”, czyli służbom medycznym. Takie osoby odpowiadają np. za wydzielanie leków czy podawanie zastrzyków osobom starszym. Warto podkreślić, że opiekunka bez uprawnień medycznych nie może na przykład podawać zastrzyków z insuliną. Wówczas konieczne jest, by osobę starszą regularnie odwiedzał specjalista. Istnieje natomiast szansa, że opiekunka zostanie poproszona o asystowanie przy wykonywaniu czynności medycznych. To może zdarzyć się na przykład w sytuacji, gdy osoba starsza nie będzie skłonna do współpracy lub gdy z jakiegoś powodu do wykonania podstawowych czynności medycznych niezbędne będzie wsparcie drugiej osoby.

Rehabilitant geriatryczny

Osoby z ograniczoną możliwością ruchową oraz te leżące często korzystają z pomocy rehabilitanta geriatrycznego. W zależności od tego, z jakim schorzeniem ma do czynienia starsza osoba, rehabilitant może aktywizować jej ciało w celu np. usprawnienia chodu. Ponadto czasem rehabilitacja ma na celu poprawę krążenia krwi i aktywizację mięśni. Rehabilitacja bywa też ważnym elementem profilaktyki przeciwodleżynowej. U osób leżących konieczne jest stosowanie nie tylko materacy przeciwodleżynowych, ale również ćwiczeń, które zapobiegną zbyt długiemu naciskowi na daną partię ciała.

Psychogeriatra

Psychogeriatra to specjalista zajmujący się zaburzeniami psychicznymi oraz zaburzeniami funkcji poznawczych u osób w podeszłym wieku. Z pomocy psychogeriatry muszą korzystać osoby starsze, które mają problemy z pamięcią, doznają nagłych zmian zachowania, urojeń czy zaburzeń snu. Opiekunka może odpowiadać za przyjęcie psychogeriatry w domu i zapewnienie seniorowi spokoju w czasie wizyty specjalisty. Jeśli senior pozostaje mobilny, to opiekunka może zawozić lub zaprowadzać swojego podopiecznego na spotkania z psychogeriatrą.PolandGerman