fbpx
 

Zacznij dobrze dzień – jedz śniadanie!

Opiekunka powinna troszczyć się nie tylko o podopiecznego, ale również o siebie. W końcu to od twojej siły i zdrowia zależy to, w jakim stopniu będziesz mogła poświęcić się chorej osobie. Jeśli chcesz zadbać o siebie na co dzień, nie zapomnij o spożywaniu śniadań. Pierwszy posiłek jest bardzo ważny dla zdrowia i nie warto go pomijać, nawet jeśli rano bardzo się spieszysz. Lepiej wstać 20 minut wcześniej i zjeść w spokoju śniadanie, niż ruszać do lodówki kilka godzin po wstaniu z łóżka.

 

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Noc to czas na regenerację, ale i zarazem moment postu dla organizmu. Przez kilka godzin nie dostaje pożywienia, więc rano twoje ciało potrzebuje „paliwa”, by móc prawidłowo funkcjonować. Pierwszy posiłek wpływa na wiele procesów w organizmie. Przede wszystkim pobudza metabolizm oraz zapewnia niezbędne składniki odżywcze. Dla mózgu najważniejsza jest glukoza, dlatego warto sięgnąć rano po coś węglowodanowego. Oczywiście, powinny być to dobre, złożone węglowodany – dobrze sprawdzi się np. razowy chleb albo owsianka. Dodaj do tego źródło białka (wędlina, mleko, twarożek) oraz tłuszcz – w tej roli najlepiej sprawdzi się masło, awokado czy orzechy. Dostarczając organizmowi witamin i minerałów, zadbasz też o odporność i lepsze samopoczucie. Pamiętaj o tym, że „paliwo”, które dostarczasz swojemu organizmowi, powinno być wartościowe. Unikaj przetworzonej, gotowej żywności czy np. płatków śniadaniowych, które są bogate w cukier. Być może dzięki nim chwilowo zyskasz energię, ale za chwilę poziom glukozy we krwi spadnie, a ty znowu poczujesz znużenie.

Zadbaj o sylwetkę

Co ciekawe, jedzenie śniadania pozytywnie wpływa również na twoją figurę! A to dlatego, że regularne posiłki zapobiegają napadom głodu i podjadaniu. Jeśli omijasz śniadanie, to istnieje większa szansa na to, że pod wieczór dopadnie cię głód i zjesz zbyt dużo. Warto więc zadbać o pierwszy posiłek i uniknąć obżarstwa. Jeśli nie czujesz rano głodu, spróbuj np. wypić koktajl z owoców i nabiału. Zapewni ci energię, a wypicie go zajmie ci dosłownie chwilkę.PolandGerman