fbpx
 

Zapalenia pęcherza po menopauzie – jak sobie z nimi poradzić?

Problemy uroginekologiczne często pojawiają się u kobiet, które przeszły menopauzę. Ma to związek ze zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie. Zmiany hormonalne sprawiają, że błona śluzowa staje się cieńsza i zarazem bardziej podatna na urazy. W ten sposób ułatwia przedostawanie się do cewki moczowej bakterii, które wywołują zapalenie pęcherza moczowego. Jak sobie z tym radzić?

 

Jakie są objawy infekcji dróg moczowych?

Do najbardziej typowych objawów pojawiających się u pań zalicza się między innymi dyzurię, czyli ból oraz pieczenie, które towarzyszą oddawaniu moczu. Dodatkowo panie skarżą się również na częstomocz oraz nagłe parcie na mocz, które zmusza do częstego korzystania z toalety. Stanom zapalnym towarzyszy też ból podbrzusza.

Warto wiedzieć, że w znacznej większość przypadków infekcje dróg moczowych są wywoływane przez bakterie Eschierichia coli. W takiej sytuacji w ramach leczenia w pierwszej kolejności stosuje się chemioterapeutyki, w tym najczęściej popularny furagin. Jeśli po kilku dniach leczenia zapalenie nie przejdzie, to wówczas należy udać się do lekarza, który następnie zleci wykonanie antybiogramu i zapisze właściwy antybiotyk.

Domowe sposoby na zapalenia pęcherza

Infekcji dróg moczowych nie powinniśmy ignorować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do zapalenia, a nawet niewydolności nerek. Medykamenty powinny być więc pierwszym wyborem leczenia, który umożliwi powrót do zdrowia. Organizm można jednak wspierać dodatkowo domowymi sposobami. Przy zapaleniach pęcherza warto sięgać po czysty sok żurawinowy. Jest on bogaty w proantocyjanidyny, które zapobiegają namnażaniu się bakterii w drogach moczowych. Warto również dbać o spożywanie odpowiednich dawek witaminy C, ponieważ sprzyja ona utrzymaniu kwaśnego pH w pęcherzu. To ważne, ponieważ gdy kwasowość spada, to w moczu tworzy się przyjazne bakteriom środowisku, a dzięki temu mogą one namnażać się z łatwością.PolandGerman