fbpx
 

Zioła – wsparcie w codziennym funkcjonowaniu

Każdego z nas dopadają czasem nieprzyjemne dolegliwości. Warto w takich chwilach korzystać z mocy ziół, które nierzadko przynoszą ukojenie w bólu czy przy dyskomforcie. Zioła nie są drogie i można dostać je praktycznie wszędzie, dlatego jeśli dopadnie cię jakaś przykra dolegliwość, rozejrzyj się za sklepem zielarskim w okolicy! Jakie suszone rośliny warto mieć w domowej apteczce?

 

Mięta – na dolegliwości przewodu pokarmowego

Mięta pieprzowa znakomicie wspiera trawienie. Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, dzięki czemu dobrze sprawdza się przy wzdęciach. Ponadto polecana jest też przy przejedzeniu – mięta przyspiesza wydzielanie żółci, a więc wypicie jej po spożyciu bardzo tłustych potraw sprawi, że będziesz szybciej trawić. Najlepiej pić ją w formie naparu, ale przy mocnych dolegliwościach można też sięgnąć po krople albo po tabletki z olejkiem miętowym.

Melisa – na złagodzenie nerwów

Melisa jest znana ze swoich właściwości uspokajających, ale warto wiedzieć, że to nie jest jej jedyna zaleta. To zioło, które wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, dlatego jeśli twój poziom lipidów jest zbyt wysoki, to zdecydowanie warto rozważyć sięgnięcie po filiżankę melisy. Jest ona też dobrym remedium na bóle migrenowe. Jeśli uniemożliwiają ci one spokojne funkcjonowanie, melisa może nieco złagodzić przykre dolegliwości.

Herbata z lipy – na przeziębienia i choroby

Dopadło cię przeziębienie albo gorączka? Koniecznie sięgnij po napar z lipy. Taka herbata zawiera sporo witaminy C i dobrze działa na schorzenia górnych dróg oddechowych. Co więcej, lipa może przyspieszyć uśmierzanie gorączki – zdecydowanie warto mieć zapas tej rośliny w swojej szafce!

Rumianek – zdrowotne inhalacje

Rumianek świetnie wspiera leczenie kaszlu i kataru, ponieważ odkaża i jednocześnie rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu szybciej możemy usunąć bakterie i wirusy z naszych organizmów. Co więcej, inhalacja rumiankiem działa nawilżająco, a więc może zmniejszać obrzęk śluzówki.

 PolandGerman