fbpx
 

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami – warto dowiedzieć się co nieco o tym, jak przebiega wiosenne świętowanie u naszych zachodnich sąsiadów. Zebraliśmy dla Was informacje o kilku ciekawych tradycjach i udostępniamy je poniżej – sprawdźcie, czy wiedzieliście o wszystkich!

Święta Wielkanocne w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Na początek warto podkreślić, że Wielkanoc u naszych sąsiadów ma bardziej laicki charakter. Niemcy nie chodzą ze święconką do kościoła, choć nieobca jest im tradycja przygotowywania pisanek. W tym kraju bardzo popularny jest der Osterstrauss, czyli bukiet z gałązek udekorowanych barwnymi jajkami. Taką kompozycję stawia się w jednym z domowych pomieszczeń, często w salonie.

Co istotne, nie wszyscy jednak spędzają świąteczny czas w domach. 4 dni wolne zachęcają Niemców do organizacji wiosennych wyjazdów i spędzenia Wielkanocy w podróży.

Zielony Czwartek

W Niemczech Wielki Czwartek nazywany jest Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag). W tym dniu bardzo często maluje się jajka na zielono; wskazane jest też zadbanie o wprowadzenie zieleni do posiłków. To może być dobra okazja do spożycia nowalijek, na przykład szczypiorku czy młodej sałaty.

Wielka Sobota – Święcenie ognia

Choć w Niemczech nie święci się potraw w sobotę, to jednak katoliccy mieszkańcy tego kraju uczestniczą w innej tradycji, czyli w święceniu ognia. Tego dnia przed kościołami rozpala się ogniska – wierni mogą odpalić od nich świece, które następnie zabiorą do swoich domów. Poświęcony ogień często towarzyszy wiernym na świątecznych stołach.

Niedziela Wielkanocna w Niemczech

Jedną z najpopularniejszych tradycji u naszych sąsiadów jest poszukiwanie czekoladowych jajek. Odbywa się to właśnie w niedzielę. Rodzice często ukrywają jajka w ogrodzie, a dzieci mają za zadanie je odnaleźć. Ta tradycja powoli przenika też do naszej kultury, nie jest jednak w Polsce aż tak popularna jak u naszych sąsiadów.PolandGerman